Metody unikania podwójnego opodatkowania

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Regulacje dotyczące metod unikania podwójnego opodatkowania znajdują się w treści umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jak również w treści krajowych ustaw podatkowych.

Wyróżnić można dwie podstawowe metody unikania podwójnego opodatkowania, a mianowicie:

  • metoda wyłączenia z progresją, oraz
  • metoda proporcjonalnego odliczenia.

Zgodnie z metodą wyłączenia z progresją dochód osiągnięty poza państwem miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika wyłączony jest w państwie jego rezydencji z podstawy opodatkowania, lecz jest uwzględniany przy ustalaniu stawki podatku właściwej w państwie rezydencji dla pozostałego dochodu osiągniętego przez podatnika. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych stosowanie metody wyłączenia z progresją przedstawia się następująco:

  • do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od
  • sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w polskiej ustawie;
  • ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
  • ustaloną w taki sposób stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia dochód osiągnięty poza państwem miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika jest opodatkowany podatkiem dochodowym w państwie jego rezydencji, jednakże od kwoty podatku należnego w państwie rezydencji odliczany jest podatek zapłacony za granicą. Tak odliczany podatek nie może przekroczyć części podatku należnego w państwie rezydencji, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie niebędącym państwem rezydencji.

Zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku, gdy podatnik, który posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pierwszorzędne znaczenie mają postanowienia właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Podziel się:

Dodaj komentarz