Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych ustanawia zasadę zgodnie z którą osoby posiadające na terenie Polski miejsce zamieszkania podlegają w naszym kraju opodatkowaniu od całości swoich dochodów.
Zgodnie z treścią art. 3 ww. ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest to tzw. zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego. Ustawa stanowi równocześnie, że za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Warto pamiętać o przedstawionym sposobie opodatkowania w przypadku uzyskiwania dochodów poza granicami naszego kraju. Jeżeli bowiem podatnik uzyskuje dochody, w tym również dochody ze źródeł zagranicznych, a jego miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Polski, będzie on zobowiązany opodatkować ten dochód w Polsce. Oczywiście sposób opodatkowania dochodu uzyskanego za granicą powinien uwzględniać postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.