Niektóre przepisy dotyczące opłaty śmieciowej są niezgodne z Konstytucją

opłata śmieciowa

Trybunał Konstytucyjny orzekł 28 listopada br., że trzy regulacje ustawy dotyczącej opłaty śmieciowej, określonej przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, należy poprawić.

Za niekonstytucyjne Trybunał uznał regulacje dotyczące: braku określenia górnej granicy opłat za wywóz śmieci, ustalanie dopłat i niejasne zwolnienia przedmiotowe. Wskazane przepisy tracą moc po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku.

Trybunał stwierdził, że ustawodawca upoważniając do uregulowania w formie aktu prawa miejscowego zwolnień przedmiotowych, ani w przepisie upoważniającym, ani w innym przepisie ustawy, nie określił zasad, na jakich te zwolnienia mają być wprowadzone przez radę gminy. Tym samym rady gmin posiadają zbyt dużą swobodę w określaniu podmiotów, przedmiotu i zakresu zwolnienia. Taki sposób określania zwolnień jest niedopuszczalny w świetle art. 168 w zw. z art. 217 Konstytucji. W treści ustawy powinny zdaniem Trybunału zostać wyznaczone granice, w jakich rada gminy może realizować kompetencję do ustalania opłaty lokalnej. Tymczasem art. 6k ust. 1-3 ustawy o gospodarowaniu odpadami nie zawiera jednak takiej regulacji.

Kolejną kwestią jest pojęcie właściciela nieruchomości określone w treści art. 2 ust. 1 pkt. 4 i ust. 3 ustawy. Z przepisów ustawy jednoznacznie wynika, że podmiotami zobowiązanymi do ponoszenia opłaty oraz do złożenia deklaracji o jej wysokości za zagospodarowanie odpadów komunalnych są właściciele nieruchomości zamieszkałych, jak i niezamieszkałych, na których powstają odpady. Jednocześnie pojęcie właściciela należy interpretować w świetle ww. art. 2, z którego wynika, że zobowiązanymi do uiszczania opłat są w pierwszej kolejności właściciele nieruchomości, czyli także współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne oraz osoby posiadające te nieruchomości w zarządzie oraz użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. Na potrzeby ustawy o utrzymaniu czystości prawodawca przyjął więc szerszą definicję właściciela, niż wynika to z kodeksu cywilnego. W treści ustawy nie zostało wymienione wprost na którym podmiocie spoczywa obowiązek dokonywania opłat, jeśli prawa te się ze sobą pokrywają.

Podziel się:

Dodaj komentarz