Podatek od darowizny – zwolnienie

darowizna

Zdarza się, że osoby fizyczne są obdarowywane przez członków swojej rodziny bądź to pieniędzmi, bądź też innymi rzeczami.

Darowizny takie mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego i to niezależnie od ich wartości, jeżeli obdarowany spełni warunki określone w treści art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Pierwszy warunek dotyczy tego, że obdarowany należy do określonej ustawą grupy osób spokrewnionych z darczyńcą. Drugi warunek to określony stopień pokrewieństwa z darczyńcą – ze zwolnienia może skorzystać małżonek, zstępni (czyli dzieci, wnuki), wstępni (czyli rodzice lub dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Następny dwa warunki to:

  1. zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku),
  2. udokumentowanie – w przypadku gdy przedmiotem nabycia są środki pieniężne, ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo kredytową lub przekazem pocztowym.
Podziel się:

Dodaj komentarz