Poczęstunek dla kontrahenta, jako koszt podatkowy

Poczęstunek dla kontrahenta jako koszt podatkowy

25 listopada Minister Finansów wydał ogólną interpretację prawa podatkowego (DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521) dotyczącą wydatków na drobne poczęstunki, napoje i posiłki dla kontrahentów.

W treści interpretacji wskazano, że wydatki te mogą zostać uznane za podatkowy koszt uzyskania przychodu. Wydatki te będą stanowiły podatkowy koszt uzyskania niezależnie od miejsca, w którym serwowane będą posiłki czy napoje. Oczywiście przedstawione koszty powinny być związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, co oznacza, że dotyczą one sytuacji, w których opisanej konsumpcji towarzyszy prowadzenie z kontrahentami rozmów dotyczących działalności gospodarczej.

W powyższym zakresie wydane zostały liczne rozstrzygnięcia sądów administracyjnych, w tym również wydany w składzie siedmiu sędziów, wyrok NSA z 17 czerwca 2013 r. (II FSK 702/11), z którego wynika, m. in., że wydatki na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, nie zawsze muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Kwalifikacja każdego przypadku powinna być odrębna, pod kątem warunków i okoliczności uzasadniających poniesienie takich wydatków. Jak wskazał Sąd w treści tego orzeczenia dla kwalifikacji danych wydatków, jako wydatków na reprezentację wykluczonych z kosztów uzyskania przychodów nie jest istotne miejsce podawania poczęstunków. Nie są także istotne takie cechy jak wystawność, wytworność, okazałość poczęstunków. Wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów to takie, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami takich spotkań.

Mając na uwadze orzecznictwo sądów administracyjnych Minister Finansów stwierdził więc, że zgodnie nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów ponoszone przez podatników wydatki na drobne poczęstunki (np. ciastka, paluszki, kanapki), napoje (np. kawa, herbata, woda mineralna, soki), a także posiłki (np. obiady, lunche), niezależnie od miejsca ich podawania (w siedzibie podatnika, czy też poza nią), podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami etc. dotyczących zakresu prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.

Podziel się:

Dodaj komentarz