Podatek VAT przy zawieszeniu działalności

pomoc publiczna

Podatnicy, którzy zamierzają na jakiś czas zaprzestać wykonywania działalności gospodarczej mają prawo zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, zawiesić działalność.

W okresie takiego zawieszenia nie mogą oni osiągać bieżących przychodów z tej działalności.

Zawieszenie działalności a koszty uzyskania przychodu

Co jednak ważne, w czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca ma prawo do wykonywania czynności mających na celu zachowanie lub zabezpieczenie źródła jego przychodów, tak aby po podjęciu działalności mógł ją dalej kontynuować. Powoduje to, że w czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca może ponosić koszty uzyskania przychodów. W przypadku przedsiębiorców będących podatnikami VAT owe koszty uzyskania przychodów są w większości przypadków również kosztami związanymi z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Inwestycje prowadzone w czasie zawieszenia działalności

Organy podatkowe uznają, że w czasie zawieszenia działalności gospodarczej podatnicy mogą także ponosić koszty uzyskania przychodów związane z inwestycją, która po podjęciu na nowo działalności będzie przynosiła przychody. Są to bowiem koszty związane z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła uzyskiwania przychodów. W związku z tym podatnicy mogą w takim wypadku odliczać VAT od faktur dokumentujących wydatki związane z inwestycją, o ile oczywiście inwestycja ta związana jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Możliwości odliczenia VAT w okresie zawieszenia działalności

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych przedstawionym w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 3 sierpnia 2015 r., nr sprawy IPTPP1/4512-328/15-4/ŻR, w okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnicy mają prawo do złożenia deklaracji, w których wykażą podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki na inwestycję, o ile inwestycja ta stanowi czynność niezbędną do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Sytuacja taka będzie miała miejsce przy założeniu, że podatnik po podjęciu działalności prowadzić będzie wyłącznie taką działalność, która będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, podatnik w składanych deklaracjach będzie miał prawo kwotę podatku naliczonego związanego z inwestycją przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy lub będzie mógł wystąpić o zwrot podatku naliczonego.

Kiedy przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zwrot podatku VAT

Przypadki, w których podatnik ma prawo uzyskać zwrot VAT z tytułu poczynionej inwestycji organ podatkowy określił odwołując się do właściwych regulacji VAT. I tak zgodnie z przepisami ustawy o VAT, jeżeli podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie wykonuje czynności opodatkowanych to kwota podatku naliczonego wynikająca z faktur zakupowych może zostać przeniesiona do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. Jeżeli natomiast podatnik chciałby uzyskać zwrot kwoty VAT od poniesionych wydatków inwestycyjnych to na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, organ podatkowy powinien zwrócić tą kwotę w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji. Przyspieszenie tego terminu może nastąpić w przypadku, gdy podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe, wtedy zwrot może nastąpić w terminie 60 dni.

Podziel się:

Dodaj komentarz