Samochody osobowe a VAT i odpowiedzialność karna skarbowa

VAT od samochodów osobowych

Wraz ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącą zasad odliczania VAT od samochodów osobowych, które weszły w życie 1 kwietnia 2014 r. wprowadzono również nowy typ czynu zabronionego do Kodeksu karnego skarbowego – złożenie nieprawdziwej lub niezłożenie informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.

Znowelizowany przepis art. 86a ust. 12 ustawy o VAT nakłada na podatników wykorzystujących wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. Również w przypadku, kiedy zmieni się sposób wykorzystywania pojazdów, podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany.

Dodany do Kodeksu karnego skarbowego art. 56a przewiduje sankcję karną za niewywiązywanie się lub nienależyte wywiązywanie się przez podatników z tych obowiązków informacyjnych. Zgodnie z tym przepisem karze grzywny do 720 stawek dziennych podlega podatnik, który:

  1. wbrew obowiązkowi nie składa właściwemu organowi podatkowemu informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej albo
  2. składa ją po terminie lub
  3. podaje w niej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym,

jeżeli jednocześnie dokonuje odliczenia podatku niezgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie zrezygnowano z karania podatników składających właściwemu organowi podatkowemu informację, o której wyżej mowa, po terminie, jeżeli nastąpiło to przed dokonaniem jakichkolwiek czynności przez organ podatkowy lub skarbowy w zakresie podatku VAT (art. 56 § 3 k.k.s.). Uznano bowiem, że wprowadzenie sankcji karnej w tym przypadku byłoby nadmiernie restrykcyjne, gdyż niezłożenie informacji w terminie skutkuje już dla podatnika utratą prawa do pełnego odliczenia VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdem samochodowym do czasu złożenia tej informacji.

Podziel się:

Dodaj komentarz