Środki trwałe w organizacjach pozarządowych

architect showing new family house model to customer at office

„Osoba prawna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie może nabyć lub wytworzyć środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o jakich mowa w art. 16a ust. 1 i 2 oraz w art. 16b ust. 1 i ust. 2 pkt 4 u.p.d.o.p., w związku z czym nie może ich także amortyzować; wydatki na nabycie takich składników majątku, które stanowiłyby środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, gdyby ta osoba prawna prowadziła działalność gospodarczą, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w sposób bezpośredni” – taką tezę postawił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 lipca 2010 r., w sprawie o sygn. akt II FSK 1760/09.

W myśl przedstawionego stanowisko organizacje pozarządowe wszystkie składniki majątku organizacji, służące wykonywaniu działalności statutowej, nie gospodarczej, nie powinny być rozliczane w kosztach uzyskania przychodów poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych ale mogą być zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.

Podziel się:
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on vk
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×

Koszyk

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawa Podatkowego dr Agata Błaszczyk (ul. Głogowska 30, 40-661 Katowice). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na zasadach określonych w polityce prywatności Blogu o podatkach. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia.