Stawka podatku VAT za zabudowę meblową

Stawka podatku VAT za zabudowę meblową

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, w jaki sposób będzie oceniać usługi budowlano – montażowe polegające na wykonaniu trwałej zabudowy meblowej z uprzednio nabytych komponentów, w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (Interpretacja ogólna ministra finansów z 31 marca 2014 r., PT10/033/5/133/WLI/14/RD30577).

Zdaniem Ministerstwa określając, czy do zabudowy meblowej montowanej w lokalu może mieć zastosowanie obniżona stawka VAT należy badać stopień konstrukcyjnego połączenia komponentów meblowych i elementów lokalu – tak wynika z wydanej przez ministra finansów interpretacji ogólnej.

Interpretacja ta została wydana w związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego (I FPS 2/13) dotyczącą opodatkowania VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Ponieważ wykonanie zabudowy meblowej składa się z szeregu czynności na potrzeby podatku od towarów i usług ustalić należy świadczenie dominujące. Dostawę poszczególnych elementów wraz z usługą montażową traktuje się bowiem jako świadczenie kompleksowe, którego wysokość opodatkowania VAT należy ustalić na podstawie elementu dominującego w nim.

Jeżeli więc świadczeniem dominującym będzie dostawa towaru w postaci np. szafy zabudowanej a pozostałe czynności mają charakter pomocniczy lub uboczny wówczas transakcja taka powinna, co do zasady, być traktowana jako dostawa towarów. Jeżeli natomiast świadczeniem dominującym jest usługa budowlano – montażowa to transakcja powinna być traktowana jako świadczenie usług.

Podziel się:
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on vk
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×

Koszyk

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawa Podatkowego dr Agata Błaszczyk (ul. Głogowska 30, 40-661 Katowice). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na zasadach określonych w polityce prywatności Blogu o podatkach. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia.