Dotacja a podatek VAT

ngo

Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wtedy, gdy są one celowe i jednocześnie związane bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi.

Dotyczy to tylko takich dotacji, które mają bezpośredni wpływ na cenę konkretnego towaru, czy konkretnej usługi. Obrotem w rozumieniu ustawy o VAT nie jest natomiast ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą konkretnego towaru lub świadczeniem usługi.

Analizując charakter dotacji należałoby wskazać, że jeżeli pozyskana dotacja będzie dotacją kosztową (będzie stanowiła jedynie zwrot wydatków) i nie będzie mieć wpływu na cenę świadczonych usług, to nie będzie stanowiła obrotu podlegającego opodatkowaniu. Takie stanowisko przedstawione zostało w treści interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 czerwca 2014 r., ITPP2/443-518/14/AD. Interpretacja dotyczyła zajęć nauki pływania prowadzonych przez Stowarzyszenie prowadzące swoją działalność statutową w zakresie kultury fizycznej i sportu. Na pokrycie kosztów prowadzenia tych zajęć Stowarzyszenie uzyskało dotację.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stanął na stanowisku, że przekazane środki finansowe na realizację projektu nie będą stanowiły zapłaty za usługi, ani nie będą stanowiły dopłaty do ceny usług świadczonych przez stowarzyszenie, co powoduje, że nie będą one stanowiły podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Podziel się:

Dodaj komentarz