Zasady wg których za podatki spółki odpowiada członek zarządu

vat

Pierwszą i najważniejszą kwestią dla ustalenia odpowiedzialności członka zarządu spółki jest ustalenie czasu, w którym pełnił on swoją funkcję.

Odpowiedzialność członków zarządu obejmuje bowiem tylko (albo aż) zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. Dodatkowo przepisy Ordynacji podatkowej przewidują też możliwości uwolnienia się od odpowiedzialności, a mianowicie członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za podatki spółki jeżeli wykaże, że:

  • we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo
  • niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez winy tegoż członka zarządu;

Kolejną ewentualnością, która umożliwia zwolnienia się od odpowiedzialności jest wskazanie przez członka zarządu mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Podziel się:
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on vk
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×

Koszyk

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawa Podatkowego dr Agata Błaszczyk (ul. Głogowska 30, 40-661 Katowice). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na zasadach określonych w polityce prywatności Blogu o podatkach. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia.