Dochody z wynajmu – opodatkowanie ryczałtem

rawpixel-1053187-unsplash

Ten wpis stanowi kontynuację poprzedniego i postanowiłam przejść od razu do sedna sprawy – a mianowicie pokazać krok po kroku jakie czynności należy wykonać, żeby prawidłowo opodatkować (chodzi o opodatkowanie ryczałtem) dochody z najmu:

  • Zgłoś do swojego urzędu skarbowego wybór ryczałtowej formy opodatkowania

Regułą jest opodatkowanie dochodów osób fizycznych na zasadach ogólnych, czyli wg skali podatkowej. Opodatkowanie przychodu z najmu ryczałtem jest możliwe tylko wtedy, gdy podatnik dokona wyboru tej formy opodatkowania, składając w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie. Oświadczenie to nie wymaga żadnej szczególnej formy – wystarczy prosta informacja, że wybierasz opodatkowanie swoich dochodów ryczałtem. Jak w każdym piśmie do urzędu skarbowego pamiętaj o podaniu nr NIP lub PESEL. Oświadczenie to należy złożyć nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

  • Ustal wysokość swojego przychodu

Przychodem podlegającym opodatkowaniu ryczałtem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy. W przypadku opodatkowania ryczałtem należy więc również stosować metodę kasową rozpoznawania przychodu. W przypadku opodatkowania ryczałtem nie mamy prawa do pomniejszania uzyskanego dochodu o koszty (np. koszty czynszu płaconego za mieszkanie).

  • Oblicz wysokość podatku

Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych z tytułu najmu do kwoty 100.000 zł wynosi 8,5%. Natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 12,5% przychodów.

  • Odprowadź zaliczkę na podatek do urzędu skarbowego

Z tytułu uzyskanych przychodów należy odprowadzać zaliczkę na podatek – za każdy miesiąc, do 20 – tego dnia następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania rocznego. Przepisy przewidują również możliwość opłacanie ryczałtu kwartalnie, z tym, że o wyborze takiej formy rozliczania zaliczek należy wcześniej zawiadomić urząd skarbowy.

  • Złóż zeznanie roczne

Zeznanie roczne należy złożyć w swoim urzędzie skarbowym (właściwym ze względu na miejsce zamieszkania) w terminie do 31 stycznia następnego roku (za rok 2018 do 31 stycznia 2019 r.). Zeznanie należy złożyć na formularzu PIT–28, a przychody wykazać należy w wierszu 3 sekcji C. Podkreślić należy, że jeżeli wybierzemy zryczałtowaną formę opodatkowania to przy rozliczeniu podatku nie jest możliwe skorzystanie z ulg przewidzianych w ustawie o PIT, w szczególności – ulgi na wychowanie dzieci.

Podziel się:
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on vk
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×

Koszyk

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawa Podatkowego dr Agata Błaszczyk (ul. Głogowska 30, 40-661 Katowice). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na zasadach określonych w polityce prywatności Blogu o podatkach. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia.