Opodatkowanie dochodów z najmu nieruchomości

najem

Zbliża się szczyt klimatyczny w Katowicach. Dla wielu osób będzie to okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy na wynajmie mieszkania, domu, czy pokoju. Należy jednak pamiętać, że zarobione w ten sposób pieniądze powinny zostać opodatkowane 😊. Rodzi się więc pytanie – w jaki sposób ?

Zakładam, że dla wielu taki dodatkowy dochód będzie dochodem okazjonalnym – to znaczy że nie są to osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającej na wynajmie nieruchomości. I taki właśnie przypadek chciałabym w tym artykule omówić.

Żadna z osób wynajmujących okazjonalnie np. swoje mieszkanie, z pewnością nie będzie chciała z tego powodu zakładać działalności gospodarczej, ale też przepisy nie nakładają takiego obowiązku. Dochody z najmu nieruchomości mogą bowiem zostać opodatkowane jako tzw. „najem prywatny” – czyli taki który nie wchodzi w zakres działalności gospodarczej. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyróżnia odrębne źródło przychodu jakim jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy o PIT).

Dochody takie opodatkować można na dwa sposoby: po pierwsze na zasadach ogólnych – podatek płacimy wtedy od dochodu, a stawka podatku ustalana jest wg skali podatkowej (18% lub 32%), bądź też możemy skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania (jest to stawka 8,5% uzyskanego przychodu, o ile kwota naszego przychodu nie przekroczy 100.000 zł).

Jaka forma opodatkowania będzie więc korzystniejsza spytacie – myślę, że w większości przypadków będzie to ryczałt, a oto dlaczego: na zasadach ogólnych nasz dochód opodatkowany jest stawką 18% lub 32% (jeżeli nasz zarobek wyniesieni więcej niż 85.528 zł), w przypadku ryczałtu podatek wyniesie 8,5%, a jeżeli nasz przychód będzie większy niż 100.000 zł to 12,5%. W związku z tym stawka podatku ryczałtowego jest po prostu niższa. Jest przy tym jedna ważna różnica – mianowicie w podatek na zasadach ogólnych płacimy od dochodu (przychód – koszty = dochód), natomiast podatek zryczałtowany płacimy od przychodu (czyli bez pomniejszania o koszty uzyskania). Sądzę jednak, że w przypadku najmu realizowanego tylko raz, z racji takiego wydarzenia jakim jest szczyt klimatyczny, wynajmujący nie będzie ponosił specjalnych kosztów związanych wynajmem, w związku z tym opodatkowanie ryczałtem będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

W następnym wpisie opowiem jak krok po kroku opodatkować dochody z najmu i o czym pamiętać.

Podziel się:
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on vk
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×

Koszyk

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawa Podatkowego dr Agata Błaszczyk (ul. Głogowska 30, 40-661 Katowice). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na zasadach określonych w polityce prywatności Blogu o podatkach. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia.