Nowelizacja ustawy o rachunkowości

nowelizacja ustawy o rachunkowości

We wrześniu znowelizowana została ustawa o rachunkowości. Celem nowelizacji było uproszczenie sprawozdawczości finansowej wielu podmiotów, chodzi tu w szczególności o mikrofirmy.

Zgodnie z nowelizacją możliwe będzie sporządzanie znacznie skróconego sprawozdania finansowego przez jednostki typu mikro. Podmioty te będą uwzględniały w sprawozdaniu jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat. Ustawa znosi też obowiązek sporządzania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności, ale pod warunkiem, że niektóre dane będą ujawnione w informacjach dołączonych do bilansu.

Nowelizacja wprowadza również definicję jednostki mikro, tylko bowiem te jednostki mają prawo do korzystania z ww. uproszczeń.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą „jednostkami typu mikro” są m.in.:

spółki prawa handlowego (osobowe i kapitałowe) oraz spółki cywilne, a także inne osoby prawne oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych, jeżeli jednostki te w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

a)  1 500 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

b)  3 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

c)  10 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty,

Jednostkami mikro są również organizacje pozarządowe, takie jak stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego, organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej.

Dodatkowo do jednostek mikro zaliczone zostały osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli przychody netto tych jednostek ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły równowartość w walucie polskiej nie mniej niż 1 200 000 euro i nie więcej niż 2 000 000 euro za poprzedni rok obrotowy.

Podziel się:

Dodaj komentarz