Działalność nierejestrowa w teorii bez ZUS, a w praktyce ?

knitting-1614283__340

Działalność nieewidencjonowana to nowa możliwość dla osób wykonujących drobną działalność gospodarczą. Rozwiązania prawne dotyczące tego rodzaju działalności wynikają z przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców. Rozwiązania te dają możliwość prowadzenia „działalności gospodarczej”, która nie wymaga wpisu do CEIDG, jak również, a w zasadzie może nawet – co najważniejsze – nie nakładają na takiego drobnego „przedsiębiorcę” obowiązku z płacenia składek na ZUS. Czy jednak na pewno ?

Analizując problem można posiłkować się poradnikiem stworzonym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (dostępnym na stronie https://www.gov.pl/documents/910151/911704/dzialalnosc_nierejestrowa.pdf/e72f7c97-6cd4-22e1-ec97-408dd88ebdcf). W zasadzie wydawać by się mogło, że poradnik ten powinien potwierdzić przedstawioną na wstępie tezę o zwolnieniu z obowiązku zapłaty składek ZUS, jak się jednak okazuje w rzeczywistości zawsze sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Jak możemy przeczytać w poradniku „Osoba prowadząca działalność nierejestrową nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, tj. konieczności odprowadzania zryczałtowanych składek na ZUS” oświadczenie tyleż jasne co mylące. Spoglądając bowiem na dalszą część poradnika czytamy przytaczane przykłady zwolnień z obowiązku płacenia składek na ZUS w związku z prowadzoną działalnością nierejestrową i tak:

Przykład 1 – przytaczany w poradniku:

„Marta Zielińska, prowadząc działalność nierejestrową, sprzedaje wykonywane własnoręcznie figurki i ozdoby. Ponieważ Pani Marta nie świadczy pracy i nie podlega ubezpieczeniom z tytułu działalności pozarolniczej – nie ma obowiązku opłacania składek społecznych ani zdrowotnych w związku ze swoją działalnością.”

Przykład 2 – przytaczany w poradniku:

„Paweł Szeląg w ramach działalności nierejestrowej dorywczo sprząta pomieszczenia magazynowe firmy ABC sp. z o.o. Ponieważ jego działalność polega na świadczeniu usług, jest oskładkowana według zasad ogólnych, czyli tak jak w przypadku innych osób nieprowadzących działalności gospodarczej, a świadczących pracę w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.”

Jak czytamy w poradniku – „Konstytucja Biznesu” nie wprowadziła zmian w przepisach ubezpieczeniowych co do osób, które nie wykonują działalności gospodarczej (działalność nierejestrowa nie jest za taką uznawana). Czy aby na pewno ? jak w takim razie należałoby odczytywać obowiązkowe odprowadzanie składek ZUS od zleceń, chociaż są one wykonywane w ramach działalności nierejestrowej ?

Przyznam szczerze, że prezentowane stanowisko Ministerstwa w mojej ocenie całkowicie wypacza sens przepisów dotyczących działalności nierejestrowej. Olbrzymia część osób wykonujących taką działalność to właśnie osoby, które wykonują drobne zlecenia, i które liczyły na faktyczne i praktyczne uproszczenie przepisów. Tymczasem tak szumnie wprowadzane regulacje, których celem, w teorii, było uproszczenie przepisów, w praktyce – przy uznaniu takiej ich interpretacji – okazały się dla wielu pułapką.   

Podziel się:
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on vk
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×

Koszyk

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawa Podatkowego dr Agata Błaszczyk (ul. Głogowska 30, 40-661 Katowice). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na zasadach określonych w polityce prywatności Blogu o podatkach. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia.