Najważniejsze zmiany w 2017 roku

vat w budownictwie

Poniżej przedstawiam w telegraficznym skrócie najważniejsze zmiany obowiązujące od stycznia 2017 roku, które mogą być istotne z punktu widzenia prowadzenia działności gospodarczej:

1.       Odwrotne obciążenie na usługi budowlane

Od dnia 1 stycznia dla znacznej części usług budowlanych stosowany będzie mechanizm odwrotnego obciążenia. Będziemy go stosować jeżeli:

  • usługodawcą jest podatnik VAT czynny;
  • usługobiorcą jest podatnik VAT czynny;
  • usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca (art. 17 ust. 1h ustawy o VAT).

2.       Obowiązek płatności za FV za pośrednictwem wyciągu bankowego

Od 1 stycznia 2017 r. nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.
Jeżeli płatność zostanie dokonana kasą to w momencie zapłaty będzie konieczność zmniejszenia kosztów uzyskania lub w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów – zwiększają przychody.
Powyższe dotyczy transakcji powyżej 15.000 zł.

3.   JPK – jednolite pliki kontrolne

Od stycznia 2017 roku mali i średni przedsiębiorcy mają obowiązek wysyłania do Urzędu Skarbowego jednolitego pliku kontrolnego zawierającego rejestr sprzedaży i zakupu VAT – JPK_VAT.
Mały przedsiębiorca to taki który w jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniał mniej niż 50 a więcej niż 9 pracowników a roczny dochód wyniósł powyżej 2 mln euro i nie przekroczył 10 mln euro.
Średni przedsiębiorca to taki który w jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniał miej niż 250 pracowników i nie osiągnął rocznego obrotu ze sprzedaży 50 mln euro.

4.   CIT – podatek dochodowy od osób prawnych

Od stycznia 2017roku dla małych przedsiębiorców stawka podatku dochodowego wyniesie 15%.

5.   Ryczałt

Od stycznia 2017 roku został podniesiony próg przychodów dla przedsiębiorcy rozliczającego się podatkiem zryczałtowanym. Wynosi on 250 tyś euro dla przedsiębiorcy który w 2016 roku nie przekroczył tej kwoty.

Podziel się:
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on vk
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×

Koszyk

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawa Podatkowego dr Agata Błaszczyk (ul. Głogowska 30, 40-661 Katowice). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na zasadach określonych w polityce prywatności Blogu o podatkach. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia.