Nowa ustawa o VAT od stycznia 2016!?

Nowa ustawa o VAT od stycznia 2016

Parlament przedstawił nowy projekt ustawy o podatku od towarów i usług, który jak się planuje ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

Planowane jest uchwalenie zupełnie nowej ustawy, co skutkować będzie utratą całego dorobku orzeczniczego oraz interpretacyjnego dotyczącego obecnie obowiązującej ustawy. Bez wątpienia przyczyni się to do powstania chaosu na gruncie ustawy regulującej zobowiązania podatkowe, która już w chwili obecnej budzi rozliczne wątpliwości interpretacyjne. Dodać należy do tego, że planuje się, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r., co w zasadzie uniemożliwia skuteczne przygotowanie się do ich stosowania.

Wśród „ciekawych” i zupełnie do tej pory nie znanych procedur znają się m. in. regulacje dotyczące „korzyści podatkowych” uzyskiwanych przez podatników. Korzyści te to „czynności prawne lub działania faktyczne mające bezpośredni wpływ na zmniejszenie podatku należnego lub zwiększenie podatku naliczonego podatnika w roku podatkowym lub w najbliższych pięciu latach podatkowych, a w szczególności na zmniejszenie podstawy opodatkowania, zmniejszenie zobowiązania podatkowego, albo zwiększenie podatku naliczonego.” W myśl nowych przepisów podatnicy będą zobowiązani do składania informacji na temat tego rodzaju czynności organom podatkowym. Dane w tych informacjach przedstawiane będą pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Konsekwencją tych regulacji będzie sytuacja, w której podatnik, który dobrowolnie złożył zgodną z prawdą informację, o dokonywanych czynnościach skorzysta w tym zakresie z domniemania działania w dobrej wierze oraz domniemania legalności zastosowanych przez niego operacji gospodarczych. Jeżeli natomiast podatnik będzie stosował korzystne podatkowo operacje gospodarcze a nie złożył właściwej informacji lub złoży je podając nieprawdę lub zatajając prawdę, obowiązany będzie udowodnić w postępowaniu podatkowym, że zastosowane operacje gospodarcze są zgodne z prawem i rzeczywistością. (artykuł 8 projektowanej ustawy)

Kolejna ciekawostka to wyłączenie możliwości składania wniosków o indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do podatku VAT. (artykuł 334 projektowanej ustawy)

Podsumowując powiedzieć można, że regulacje prawne dotyczące podatku od towarów i usług i tak już na chwilę obecną niezwykle skomplikowane, ulegną dalszej komplikacji i to w trybie który nie pozwoli na właściwe zapoznanie się z treścią ustawy.

Podziel się:

Dodaj komentarz