Opodatkowaniem dochodów akcjonariusza Spółki Komandytowo Akcyjnej

opodatkowanie

Zdaniem Ministra Finansów dywidenda otrzymana przez niebędącego komplementariuszem akcjonariusza SKA zwiększy wysokość należnej od jego dochodów zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym dywidenda taka została otrzymana.

Takie stanowisko przedstawił Minister Finansów w interpretacji prawa podatkowego z 25 listopada 2013 r., o nr DD5/033/1/13/KSM/RD-122180/13.

Przedstawiona interpretacja wydana została w oparciu o uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 stycznia 2012 r. (sygn. akt II FPS 1/11). W treści tejże uchwały Sąd uznał m.in., że przedstawiony wyżej przychód z tytułu dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku podlega opodatkowaniu w dniu faktycznego otrzymania dywidendy. Przychodem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu posiadanych praw do udziału w zysku tej spółki są bowiem środki pieniężne lub wartości pieniężne otrzymywane w wyniku podziału jej zysku.

W konsekwencji różnego rodzaju wątpliwości dotyczących sposobu opodatkowania dochodów akcjonariuszy podatkiem dochodowym od osób fizycznych w dniu 20 maja 2013 r. NSA podjął w składzie siedmiu sędziów uchwałę (sygn. akt II FPS 6/12), dotyczącą zasad opodatkowania dochodów akcjonariusza SKA będącego osobą fizyczną. W uchwale tej orzekł, iż przychód (dochód) osoby fizycznej, będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o PIT jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast w świetle art. 44 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, osoba fizyczna, będąca akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, ma jako podatnik obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero w dacie powstania przychodu, którą w myśl art. 14 ust. 1i tej ustawy jest dzień wypłaty dywidendy.

Powyższy pogląd uwzględniony został w przedstawionej na początku indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz