Zwolnienia z podatku VAT dla dostawy nieruchomości

budownictwo

Dla wielu problematyczne jest prawidłowe ustalenie sposobu opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości.

W treści ustawy o VAT znajdują się dwa zwolnienia podatkowe, które odnoszą się do sprzedaży nieruchomości. Pierwsze z nich znajduje się w treści art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

Przepis ten ustanawia zasadę, w myśl której opodatkowaniu podatkiem VAT podlega dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, jak również każda inna dostawa, jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres krótszy niż 2 lata. W pewnym uproszczeniu więc można powiedzieć, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż nowych budynków lub budowli. Jak się jednak okazuje uproszczenie to jest zbyt duże i mogłoby prowadzić do niewłaściwego stosowania przepisów ustawy o VAT. Pojęcie „pierwszego zasiedlenia” użyte w ustawie o VAT oznacza bowiem coś zupełnie innego niż potoczne rozumienie tych pojęć (szerzej na temat definicji tego pojęcia zob. wcześniejszy wpis).

Podziel się:
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on vk
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×

Koszyk

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawa Podatkowego dr Agata Błaszczyk (ul. Głogowska 30, 40-661 Katowice). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na zasadach określonych w polityce prywatności Blogu o podatkach. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia.