Pomoc publiczna

Financial consulting - customer handing over documents to consultant for further analysis

Wiele w chwili obecnej słyszy się o pomocy inwestycyjnej, gwarancjach de minimis, czy innych instrumentach finansowych mających charakter pomocy publicznej.

Pomoc publiczna – to tematyka dość skomplikowana – z pogranicza prawa i ekonomii. Obejmuje ona swoim zakresem różne dziedziny związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym również podatki. Pomoc publiczna przywędrowała do Polski wraz z naszym stowarzyszeniem się z Unią Europejską i stanowi część europejskiego prawa konkurencji. Głównym zadaniem przepisów regulujących udzielanie pomocy publicznej jest „pilnowanie” aby żaden z przedsiębiorców działających na rynku nie uzyskał wsparcia od Państwa na „bardziej preferencyjnych” warunkach niż inni przedsiębiorcy lub też by uzyskane od Państwa wsparcie udzielane było pod kontrolą właściwych organów. Formy takiego wsparcia ze strony Państwa mogą być różne. Dla przykładu wskazać możemy uzyskanie preferencyjnego kredytu, pożyczki, umorzenie zaległości podatkowych, możliwość skorzystania z niedoplatanego szkolenia, uzyskanie dotacji na rozwój przedsiębiorstwa.

Podziel się:
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on vk
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×

Koszyk

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawa Podatkowego dr Agata Błaszczyk (ul. Głogowska 30, 40-661 Katowice). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na zasadach określonych w polityce prywatności Blogu o podatkach. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia.